wtorek, 14 lutego 2017

Cera sucha - wprowadzenie do pielęgnacji i składniki kosmetyków

Cześć! 
Zaczynamy obiecaną serię dotyczącą pielęgnacji cery suchej! Jak w poprzedniej serii, zacznę od składników kosmetycznych, omówię zioła polecane do tego typu cery i rozwiązania charakterystycznych dla niego problemów. Zapraszam do czytania ;)

Typowy przykład zaniedbanej cery suchej


Charakterystyka
Cera sucha jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych, ponieważ jej ochronny płaszcz lipidowy nie spełnia swojej roli dość dobrze. Z tego powodu jest cienka, często się łuszczy i szybciej pojawiają się na niej oznaki starzenia. Konsekwencją niedomagań płaszcza ochronnego jest także to, że skóra nie potrafi dobrze utrzymywać w sobie wilgoci. Osoby posiadające taki typ cery są wrażliwe na wszystkie czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, gorąco, niska wilgotność powietrza czy wiatr. Często występują zaczerwienienia i podrażnienia, lubi przybierać różowy kolor.

Pielęgnacja cery suchej 
Przy takim typie cery, główne cele pielęgnacji to nawilżenie skóry, utrzymywanie tego nawilżenia, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi oraz przeciwdziałanie wczesnemu starzeniu. W tym celu należy stosować kosmetyki mocno nawilżające, regulujące wydzielanie sebum - oczywiście w drugą stronę, niż te do cery tłustej ;), pozostawiające na skórze warstwę ochronną oraz bogate w substancje odżywcze. Obowiązkowe są antyoksydanty, które chronią komórki skóry. W skrócie - należy ją chronić i wzmacniać.

Składniki kosmetyków polecane dla cery suchej

Substancje nawilżające:
Tutaj, w przeciwieństwie do cery tłustej, ciężko przesadzić z nawilżeniem i zapchać skórę substancjami takimi jak na przykład gliceryna. Dobrze, aby krem zawierał ich kilka. Najlepsze składniki nawilżające dla cery suchej to:
- D-panthenol - Substancja występująca naturalnie w skórze, dlatego nie podrażnia i nie zapycha. Po przeniknięciu w głąb naskórka, przekształca się w witaminę B5. Dobrze nawilża i łagodzi podrażnienia, o czym świadczy między innymi wykorzystywanie go jako głównego składnika w piankach na poparzenia.
- Kwas hialuronowy - Także występuje naturalnie w skórze. Dobrze wiąże wodę, jedna jego cząsteczka potrafi związać do 250 cząsteczek wody. W procesie starzenia się skóry, jego ilość spada, dlatego ważne jest jego uzupełnianie.
- Mleczko pszczele - Wytwarzane przez pszczoły z miodu, wody i pyłku kwiatowego. Wspiera syntezę kolagenu i elastyny w skórze, ma działanie regenerujące, łagodzące i przeciwzapalne. Zawiera witaminy z grupy B oraz witaminę H i C, dlatego działa także antyoksydacyjnie.
- Alantoina - Poza utrzymywaniem nawilżenia skóry, ułatwia gojenie się ran oraz łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia.

Oleje:
Oleje najlepiej sprawdzające się do pielęgnacji cery suchej to tzw. oleje nieschnące, które pozostawiają na skórze lekki, ochronny film. Dzięki temu doskonale utrzymują wilgoć, którą wpakowałyśmy w skórę za pomocą humektantów ;) W przypadku cery suchej nie trzeba zbytnio uważać na dobór olejów i można stosować w pielęgnacji większość olejów, nawet tych odpowiednich dla cery tłustej. Mimo to, każdy krem dla suchej skóry powinien zawierać przynajmniej jeden olej nieschnący.
- Olej ze słodkich migdałów - Zawiera witaminy A, B, D i E. Wygładza i nawilża skórę, pełni funkcje ochronne. Dobry do cery wrażliwej i łuszczącej się.
- Olej kokosowy - Ma silne działanie nawilżające. Zawiera także witaminy z grupy B, witaminę C i E oraz składniki mineralne takie jak magnez czy cynk.
- Oliwa z oliwek - Zawiera flawonoidy i witaminę E, dlatego jest dobrym antyoksydantem
- Olej makadamia - Zawiera kwasy tłuszczowe Omega 3, 6 i 9 oraz lecytynę. Jest także źródłem witamin A, B i E, a więc działa antyoksydacyjnie. Dobry dla skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej.
- Wosk pszczeli - Nie jest olejem, ale postanowiłam go tu wcisnąć ze względu na podobne zastosowanie ;) Używany przez pszczoły jako budulec gniazda. Tworzy na skórze powłokę ochronną i zatrzymującą wilgoć. Zawiera witaminę A, zmiękcza skórę i poprawia jej elastyczność.

Wosk pszczeli
fot. Waugsberg


Sobstancje czynne:
- Witaminy A i E - Działają antyoksydacyjnie. Chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem, a witamina A dodatkowo ją pogrubia i wzmacnia syntezę kolagenu. Należy jednak używać najłagodniejszej jej formy, ponieważ te mocniejsze mogą podrażniać i przesuszać skórę.
- Ekstrakt z kasztanowca - Uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobega powstawaniu zaczerwienień. Działa przeciwzapalnie.
- Ekstrakt z czerwonego wina - Zawiera resweratrol, jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Chroni skórę przed promieniowaniem UV i rozpadem włókien kolagenowych.  Chroni naczynia krwionośne.
- Koenzym Q10 - Występuje naturalnie w naszej skórze. Chroni przed przedwczesnym starzeniem, działa antyoksydacyjnie, przywraca skórze jędrność i wspomaga regenerację komórek. Poprawia koloryt skóry i działa nawilżająco.
- Kofeina - Pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu poprawia przenikanie innych składników oraz pobudza skórę do regeneracji i nadaje jej zdrowego kolorytu. Chroni przed promieniowaniem UV oraz wolnymi rodnikami.
- Peptydy sygnałowe - Ich działanie polega na pobudzaniu skóry do wytwarzania kolagenu. Dzięki temu wygładzają zmarszczki i zapobiegają powstawaniu nowych, a przy dłuższym stosowaniu zwiększają grubość i gęstość skóry. Dzięki temu lepiej spełnia ona swoją funkcję ochronną i jest bardziej odporna.

Składniki niezalecane:
Nie wolno, pod żadnym pozorem, używać kosmetyków, które naruszają płaszcz ochronny skóry. Należą do nich przede wszystkim alkohol i silne detergenty z SLS na czele. Chociaż istnieją także łagodniejsze detergenty, dobrze jest całkowicie z nich zrezygnować - skórze nie jest to potrzebne. Podobne działanie mogą mieć także glikole. Chociaż oleje mineralne raczej nie wysuszają skóry, radziłabym wybrać któryś z olejów roślinnych. W przeciwieństwie do mineralnych, większość z nich zawiera różne substancję, które dodatkowo pielęgnują skórę.

6 komentarzy:

  1. "Pielęgnacja cery tłustej
    Przy takim typie cery (...) oczywiście w drugą stronę, niż te do cery tłustej ;)"

    "Składniki kosmetyków polecane dla cery tłustej
    Substancje nawilżające:
    Tutaj, w przeciwieństwie do cery tłustej..."

    Coś się namieszało z tą tłustą i suchą w treści ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Paskudnie się namieszało... Jak pisałam, ostatnia seria była o cerze tłustej i chyba jakiś odruch mi został. Tak czy inaczej już poprawiam i dziękuję za zwrócenie uwagi :D

      Usuń
  2. To post dla mojej mamy :D Ona ma właśnie taki typ skóry.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie zapraszam twoją mamę do czytania także przyszłych postów dla suchoskórych :D

      Usuń
  3. Po leczeniu trądziku moja skóra jest sucha jak wiór :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najważniejsze, że się udało. Nawilżenie skóry przy trądziku to prawie że błachostka ;)

      Usuń