niedziela, 15 stycznia 2017

Problemy cery tłustej i ich rozwiązania

Zazwyczaj nie zastanawiamy się głębiej nad naszą cerą. Ot, tłusta się świeci, pojawiają się wypryski. Sucha jest... sucha. Ale gdy zastanowimy się nad przyczynami naszych problemów, możemy łatwo znaleźć sposób na "normalizację" naszej skóry. Skąd się biorą zaskórniki? Dlaczego skóra jest szara? Co zrobić, aby pory się nie zatykały? Zapraszam do czytania!

Problem 1: Cera jest szara
Przyczyną tego jest grubość skóry. U posiadaczy cery tłustej, naskórek zalega grubszą warstwą, niż u innych typów, w dodatku górna warstwa jest słabo ukrwiona.
Rozwiązanie: Złuszczanie i pobudzanie
Należy regularnie złuszczać warstwy martwego naskórka i starać się poprawić ukrwienie skóry oraz pobudzić ją do szybszej wymiany naskórka.
Do złuszczania polecam peeling enzymatyczny z bromelainą (klik!), a do poprawy ukrwienia można zastosować takie składniki, jak imbir, cynamon czy kofeina. Dobrze sprawdza się także rozmaryn. Dodatkowo pomocne mogą być różne masaże twarzy i energiczne "poklepywanie". Kiedy poprawimy ukrwienie i złuszczymy nadmierną ilość naskórka, cera straci szarawy koloryt i nabierze życia.

Problem 2: Przetłuszczanie
Już tak jest, że ten typ cery sobie ubzdurał, że żadna ilość sebum nie jest wystarczająca. Naturalny płaszcz ochronny skóry, zamiast spełniać swoją funkcję, staje się przyczyną problemów. Cera błyszczy się
Rozwiązanie: Nawilżanie i regulacja
Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego wydzielania sebum jest przesuszenie skóry. Osoby z cerą tłustą potrafią myśleć, że ich cera nie potrzebuje nawilżenia, a nawet wysuszają ją spirytusem oraz agresywnymi detergentami. Skóra, pozbawiona warstwy ochronnej, stara się sama dodatkowo nawilżyć - z marnym skutkiem. Skórę należy nawilżać za pomocą niekomedogennych substancji hydrofilnych (klik!) oraz zmywać za pomocą olejów (klik!). Tłuszcz pokrywający skórę rozpuści się w oleju, jednak nie pozbawimy twarzy warstwy ochronnej. Działanie regulujące wydzielanie sebum mają zielona herbata, olej jojoba czy skwalan.

fot. José Manuel Suárez


Problem 3: Częste stany zapalne
Mieszki włosowe zatykają się, w wyniku czego podskórne złogi łoju stają się idealną wylęgarnią bakterii. Organizm widzi i reaguje - stan zapalny to reakcja obronna mająca na celu usunięcie intruzów, jednak także i tu cera sobie zwyczajnie nie radzi i powstają czerwone, bolesne wypryski.
Rozwiązanie: Łagodzenie i składniki antybakteryjne
Musimy odciążyć w tej kwestii układ odpornościowy. Skoro nie radzi sobie z bakteriami dostatecznie dobrze, my je załatwmy! Ale pamiętajmy, że spirytus nie jest rozwiązaniem, a nasz arsenał nie ogranicza się tylko do niego. Działanie antybakteryjne mają: miód, imbir, witamina C, kwas azelainowy, lukrecja, olejki eteryczne z gorzkich ziół, przypraw korzennych, drzew iglastych i drzewa herbacianego. Żele antybakteryjne także nie są wskazane, ze względu na agresywne traktowanie skóry - patrz: problem 2.
Poza tym należy łagodzić stany zapalne. Tutaj pomocne będą zioła takie jak krwawnik, lawenda, kurkuma, babka lancetowata, lipa, rumianek czy nagietek, a także panthenol czy olej jojoba.

Krwawnik
fot. Kurt Stuber


Problem 4: Zaskórniki
Małe i uporczywe, czarne lub białe kropeczki na nosie, brodzie i czole. Powstają w wyniku zaczopowania łojem ujścia gruczołu łojowego. Jeśli łój znajduje się pod skórą, kropki są białe, a jeśli na powierzchni, utleniają się na czarny kolor.
Rozwiązanie: Oczyszczanie i antyoksydacja
Należy często oczyszczać pory - otworzyć je, wymyć dokładnie twarz i zamknąć. Pory otwierają się pod wpływem ciepła, a zamykają pod wpływem zimna oraz stosowania odpowiednich kosmetyków. Można je także oczyścić za pomocą czarnej maski, a do ich spłycenia stosować peelingi. Po każdym myciu twarzy, należy przemyć ją zimną wodą. Pory to obszerny temat, któremu poświęcę w przyszłości osobny wpis.
Aby zmniejszyć utlenianie, należy stosować antyoksydanty, na przykład witaminę C, zieloną herbatę, lukrecję, kurkumę, czerwone wino, witaminę E.

PS: Po zakończeniu którejś z dwóch serii (nie wiem, która skończy się pierwsza) planuję serię dotyczącą pielęgnacji cery suchej!

4 komentarze:

  1. Dodaj proszę gadżet do obserwowania ;)Uwielbiam twoje wpisy można się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wstyd, ale co mi tam... Jeszcze nie ogarnęłam swoim umysłem Bloggera, więc po wielu próbach proszę o instrukcję :")

      Usuń
    2. Musisz wejść na główny panel. Następnie w UKŁAD,dodaj gadżet, więcej gadżetów ,wybrać obserwatorzy i zapisz :)
      Mam nadzieje że pomogłam. Jak nadal nie wiesz jak to ci wyśle zdjęcia jak to zrobić na meila ;)

      Usuń
    3. Och, nie wiem, jakim cudem tego nie zauważyłam... Dziękuję, już można obserwować ;)

      Usuń