sobota, 7 stycznia 2017

Zioła w pielęgnacji cery tłustej

Wracamy do serii dotyczącej cery tłustej! 
Dzisiaj o ziołach w pielęgnacji tego rodzaju skóry. Cera tłusta charakteryzuje się nadmierną grubością warstwy rogowej, przez co miewa szary koloryt; zbyt obfitym wydzielaniem sebum, co sprawia, iż cera sprawia wrażenie tłustej i świeci się w nieprzyjemny sposób; zaleganiem łoju w gruczołach łojowych, co prowadzi do powstawania zaskórników oraz namnażania się bakterii, a co za tym idzie, występowania stanów zapalnych. Z tego powodu, kosmetyki do jej pielęgnacji powinny mieć działanie regulujące wydzielanie sebum, łagodzące, przeciwzapalne, gojące i antybakteryjne. Plusem jest działanie antyoksydacyjne, aby blokowały powstawanie wągrów. Oto zioła o takich właściwościach:

Kwiat czarnego bzu
fot. Frank Vincentz


Kwiat czarnego bzu (Sambucus nigra flos) - Ma działanie łagodzące podrażnienia i stany zapalne. Poprawia stopień dotlenienia skóry, działa antybakteryjnie i ściągająco.
Tymianek (Thymus vulgaris) - Głównym składnikiem odpowiedzialnym za właściwości tymianku jest tymol, który działa silnie antyseptycznie. Ziele zwęża pory i działa antyoksydacyjnie, dzięki czemu utrudnia powstawanie zaskórników.
Rozmaryn (Rossmarinus officinalis) - Działa odkażająco, bakteriobójczo i grzybobójczo. Zwalcza wolne rodniki i regeneruje skórę, zapobiegając tworzeniu się stanów zapalnych.
Żmijowiec (Echium vulgare) - Bardzo niepopularna roślina, dlatego zwykle trzeba zebrać ją własnoręcznie. Przyśpiesza gojenie ran, działa antybakteryjnie. Zmiękcza grubą skórę, która jest jednym z problemów cery tłustej i udrażnia przewody łojowe. Sprawdza się w przypadku większości problemów skórnych.

Kwiat żmijowca

Zielona herbata (Camelia sinensis) - Działa ściągająco, łagodzi stany zapalne. Odżywia, poprawia ukrwienie skóry, zapobiega powstawaniu zaskórników i reguluje wydzielanie sebum. jest przeciwutleniaczem. Stosowana w walce z trądzikiem różowatym i pospolitym.
Imbir (Zingiber officinalis) Jest naturalnym antybiotykiem. Zabija wiele rodzajów bakterii, działa przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo, odtyka pory. W dodatku poprawia ukrwienie, dzięki czemu przyśpiesza regenerację naskórka. Tę właściwość wzmacnia dodatkowo połączenie z miodem.
Kurkuma (Curcuma L.) Ma działanie oczyszczające, przeciwzapalne, zwalcza infekcje i zakażenia oraz wspomaga gojenie. Podobno to ulubiony sposób Hindusek na zwalczenie trądziku.
Aloes (Aloe) - Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, grzybobójczo i łagodząco. Dobrze odżywia i nawilża skórę, doskonale goi rany i podrażnienia.
Lawenda (Lavandula L.) - Działa antyseptycznie i przeciwgrzybiczo, przyśpiesza gojenie się ran i blizn. Wspomaga odnowę naskórka, łagodzi podrażnienia i odżywia skórę.

Kwiat lawendy
fot. Stan Shebs


Jak stosować wymienione zioła? 
- Tonik - Napar ziołowy może służyć samodzielnie do przemywania twarzy, lub być bazą do stworzenia toniku
- Maseczka - Sproszkowane zioła można zmieszać z wodą lub wzbogacić nimi jakąkolwiek inną maseczkę, np, z glinki, miodu, a także gotowce z drogerii.
- Bezpośrednio na zmiany skórne - Wypryski można potraktować słabo rozcieńczonymi olejkami eterycznymi z wymienionych roślin. Można też pocierać je miąższem z aloesu, świeżym korzeniem imbiru, lub nałożyć na nie papkę ze sproszkowanej kurkumy lub imbiru zmieszanego z miodem ;)
- Kąpiel - W ten sposób można poradzić sobie ze zmianami skórnymi na innych częściach ciała
- Od środka - Wszystkie te zioła stosowane są w leczeniu różnych dolegliwości. Czarny bez, lawenda i tymianek mogą posłużyć za codzienny zamiennik herbaty! Rozmaryn i imbir także możemy spożywać, ale z większym umiarem, ze względu na mniej łagodne działanie. A pyszne napoje aloesowe i zieloną herbatę popija chyba czasem każdy! Smakują świetnie i mają wiele korzyści dla zdrowia. Wyjątkiem jest żmijowiec, który ze względu na swoje silne działanie powinien być traktowany wyłącznie jako lek.
Naparu z tych ziół można także użyć jako fazy wodnej do kremu.
W postaci ekstraktów ze stron z półproduktami oraz olejków eterycznych, możemy używać ich jako substancji aktywnych przy tworzeniu naszych własnych kosmetyków. Ekstrakty i olejki eteryczne są bardziej skoncentrowane i bardziej zdecydowane w działaniu niż napary.

3 komentarze:

  1. ja akurat mam suchą, ale znajoma ma tłustą, więc polecę jej artykuł:)
    Sandicious

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło :) Na blogu pojawi się też seria na temat cery suchej, jak tylko skończę jedną z już zaczętych!

      Usuń